The Wenatchee World



The latest extended forecast from The Weather Channel

Remove this weather forecast


Lo53° Mostly Cloudy


Hi75° Partly Sunny

Friday Night

Lo55° Chance Rain then Mostly Cloudy


Hi72° Slight Chance Rain

Saturday Night

Lo48° Slight Chance Rain then Partly Cloudy


Hi67° Sunny

Sunday Night

Lo48° Mostly Cloudy

Columbus Day

Hi73° Slight Chance Rain

Monday Night

Lo53° Slight Chance Rain


Hi70° Mostly Sunny

NCW Awards finalists

Send to Kindle
Print This

The 42nd annual North Central Washington Sports Awards were held on June 26 (story here), and unlike in previous years the Sports section did not to run the finalists in each category in the newspaper. We've received a bit of heat from the organizers of the event, so to give the local athletes and coaches their due we've decided to run them here on the blog.

( * denotes winner)

High School Male Athlete Nicholas Boersma, Wenatchee - 4A Isaiah Brandt-Sims, Wenatchee - 4A Dylan Green, Omak - 1A* Derek Isaak, ACH - 1B Macen McLean, Mansfield - 1B Cole Schwartz, Chelan - 1A Jacob Smith, Wenatchee - 4A Joe Townsend, Okanogan - 1A Berlie Walker, Eastmont - 3A Kyle Weiler, Cashmere - 1A

High School Female Athlete Christie Adams, Wenatchee - 4A Courtney Dietrich, Chelan - 1A Michaela George, Wenatchee - 4A Chancy Gill, Pateros - 2B Gaby Gonzalez, Cashmere - 1A Madeline Isaak, ACH - 1B Audrey Ketcham, Wenatchee - 4A* Casey King, Eastmont - 3A Tyler Schreckengost, Okanogan - 1A Chandler Smith, Brewster - 2B Kara Staggs, Okanogan - 1A

College Male Athlete Jasen Brown (Brewster) Concordia (OR)-NAIA Jason Caryl (Cascade) Central Washington track-NCAA II Wade Gebbers (Brewster) Whitworth basketball-NCAA III Joe Harris (Chelan) Virginia basketball-NCAA I* Jake Horn (Ephrata) St. Cloud St. (MN) wrestling-NCAA II Erik Magnussen (Eastmont) PLU football-NCAA III Mike Marboe (Wenatchee) Idaho football-NCAA I Carter Nell (Eastmont) Texas St. track-NCAA II Ian Sagdal (Eastmont) WSU baseball-NCAA I Jacob Sealby (Wenatchee) WSU track-NCAA I Derek Webb (Ephrata) Central Washington baseball-NCAA II

College female athlete Korrie Bourn (Liberty Bell) Eastern Oregon basketball-NAIA Jamie Brunner (Chelan) Whitworth softball-NCAA III Cassi Ellis (Eastmont) Central Washington softball-NCAA II Jaicee Harris (Chelan) WSU volleyball-NCAA I Hannah Kiser (Wenatchee) Idaho track-NCAA I* Jordan Offutt (Cascade) Central Washington volleyball-NCAA II Brooke Randall (Eastmont) Eastern Oregon baskeball & track-NAIA Carmen Robb (Eastmont) UNLV swimming-NCAA I Kristin Schramm (Chelan) Western Washington basketball-NCAA II Ashley Wright (Cascade) Eastern Washington volleyball-NCAA I

Male Team ACH basketball ACH football Cashmere baseball* Cashmere football Chelan soccer Chelan wrestling Eastmont soccer Ephrata track Mission Ridge alpine skiing Wenatchee track

Female Team ACH basketball ACH softball Brewster basketball Cashmere cross-country Cashmere soccer Chelan tennis Chelan volleyball Mission Ridge alpine skiing Okanogan basketball* WVC softball

Male Team Coach Keith Boyd, Cashmere basketball Bob Bullis, Wenatchee track Jeff Carlson, Cashmere baseball* Eric Duffey, Eastmont soccer Scott Isaak, ACH basketball Jay McGuffin, Chelan wrestling Dan Martin, Ephrata track Ryan Shorter, Mission Ridge alpine skiing Brandon Walsh, ACH football Phil Zukowski, Cashmere football

Female Team Coach Bryan Boesel, Okanogan basketball* Mike Correia, ACH basketball Todd Gilbert, Cascade softball Donene Hendricks, Chelan volleyball LeAnne McGahuey, Wenatchee volleyball Sherri Mortimer, Pateros softball Shelly Pflugrath, WVC softball Randy Philips, Brewster basketball Marty Roethlisberger, Chelan tennis Dennis Tronson, Cashmere soccer